Ciekawostki ze świata mody, o których nie miałeś pojęcia

Najdroższa suknia świata

Malezyjski projektant Faiyzali Abdulla stworzył oszałamiającą, przepiękną i jedyną w swoim rodzaju suknię. Uczynił to dzięki mieszance tafty, satyny, szyfonu oraz jedwabiu. Dzięki połączeniu tych materiałów jego sukienka jest idealna. Jednak jej cena też jest idealna, za suknię Nightingale of Kuala Lumpur- trzeba zapłacić 30 milionów dolarów. Wszystko dzięki kryształkom Svarowskiego oraz ponad 751 diamentom, którymi została ozdobiona suknia.

Gorset nie tylko dla kobiet

Gorsety nosili także mężczyźni. W XIX w. kanon męskiej sylwetki zyskał kobiecych cech. Miał przypominać literę X. Pożądane były zaokrąglone biodra i widoczna talia. W osiągnięciu tych celów miał pomagać właśnie gorset. Zapewniał on też wyprostowaną postawę, dlatego używany był przez żołnierzy. Nosili go również mężczyźni jeżdżący na koniach.

Śmiercionośne suknie

W XIX w. panowała moda na tzw. krynoliny – suknie, halki i spódnice, których materiał rozpięty był na metalowych obręczach. Suknia prócz tego, że była bardzo niewygodna i niepraktyczna, zajmowała też sporo miejsca. Często noszące ją damy nie wiedziały, gdzie znajduje się jej koniec. Dlatego zdarzało się, że kawałek sukienki niefortunnie zahaczył o rozpalony kominek i jej właścicielka płonęła żywcem. Upuszczenie papierosa na kreację również nie kończyło się dobrze. Szacuje się, że od końca lat 50. do końca lat 60. XIX wieku w Anglii przez krynoliny spłonęło kilka tysięcy kobiet.

Pierwsze Aviatory

To właśnie w Stanach Zjednoczonych na potrzeby amerykańskiego lotnictwa została stworzona pierwsza para okularów znanych współcześnie jako model  „Ray-Ban Aviator” (ang. Lotnik). Historia zaczęła się w 1920 roku, wtedy to amerykanie zaczęli używać nowych, szybkich samolotów, dzięki nim, piloci mogli latać wyżej i szybciej, i tu pojawił się problem. Piloci zaczęli skarżyć się na bóle głowy i choroby wysokościowe wywoływane przez blask słoneczny. W roku 1929 generał broni John MacCready zapytał jednego z głównych nowojorskich producentów sprzętu medycznego o możliwość zaprojektowania i wyprodukowania specjalnych okularów, które chroniłyby pilotów przed oślepiającym światłem, wywołującym bóle głowy. W ten sposób na potrzeby amerykańskiej armii w roku 1936, został stworzony prototyp o nazwie „Anti-Glare” (ang. anty blask). Pierwsza wersja okularów miała plastikowe oprawki i zielone soczewki.

Miniaturowe manekiny

Spacerując po galeriach handlowych, pomiędzy sklepami, możemy spostrzec sklepowe manekiny, prezentujące nam asortyment danego sklepu oraz najnowsze kolekcje. W obecnej chwili trudno wyobrazić sobie bez nich współczesną modę. Plastikowe lalki na stałe wpisały się w wystrój centrów handlowych. Są one jednakże stosunkowo młodym rozwiązaniem. Jeszcze w XIX wieku manekinami były niewielkie drewniane lalki ubrane w miniaturowe kopie oryginalnej odzieży. Projektanci i krawcy wysyłali je często swoim potencjalnym klientom, aby zaprezentować efekty swojej pracy i zachęcić do zakupu proponowanych przez rozwiązań.

Modnie ubrana kobieta szpieg

Podczas I Wojny Światowej elegancko ubrane kobiety nie wzbudzały jakichkolwiek podejrzeń. Używanie kobiet jako szpiegów, było sprytnym zagraniem, ponieważ absolutnie nikomu nie przyszłoby do głowy, aby je przeszukiwać (głównie ze względów etycznych). W kobiecych sukniach były tworzone specjalne skrytki, w których były ukrywane tajne wiadomości dla żołnierzy. Tym samym, przepływ informacji był niezwykle prosty i bezpieczny. Można uznać, że suknie była niejako wojennym mundurem ówczesnych, zaangażowanych kobiet.

Wybuchowe Bikini

Nazwa kostiumu pochodzi od atolu Bikini leżącego na Oceanie Spokojnym, gdzie kilka dni przed jego premierą przeprowadzono próby broni jądrowej. Francuski twórca założył, że jego projekt wywoła podobnie wybuchowe reakcje

Hugo Boss- krawiec nazistów

Hugo Ferdinand Boss wstąpił w 1931 roku do NSDAP. Rok później jego firma dostała polecenie uszycia mundurów dla Schutzstaffel (SS), a wkrótce potem dla Hitlerjugend. W latach trzydziestych XX wieku sloganem reklamowym Hugo Bossa było „dostawca mundurów dla Narodowych Socjalistów od 1924″. Podczas wojny, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu, Boss wykorzystał w swoich zakładach pracy około 40 jeńców wojennych i 150 pracowników przymusowych. Prawdopodobnie uruchomiono ją właśnie na potrzeby partii. Po wojnie Boss stanął przed trybunałem denazyfikacyjnym i za swoją działalność otrzymał 10 000 marek grzywny.

Historia stringów

Stringi wynalazł W 1974 r. Rudi Gernreich, kreator mody oraz aktywista gejowski. Zaprojektował dla swojej przyjaciółki majtki składające się z trzech pasków i podarował je jej w prezencie ślubnym. Początkowo projekt nie został dobrze przyjęty, jednak w 1977 roku Geinreich postanowił nieco zmodyfikować swój pomysł. Stworzył strój kąpielowy, którego dolną część stanowiły właśnie stringi. Nazwał go thong bikini. Kostium zyskał wielką popularność początkowo w Brazylii, by później, w latach 80., zawładnąć amerykańskim rynkiem bieliźniarskim

Zabójczy zielony

Wiktoriańskie piękności mdlały nie tylko z powodu ciasno wiązanych gorsetów, ale również za sprawą sukien nasyconych arszenikiem. Dwa najpopularniejsze odcienie używane do barwienia sukien zwano Zielenią Scheelego i Zielenią Paryską. W pewnej próbce zielonego muślinu przeznaczonego na suknię balową analiza potwierdziła ponad 4 gramy Zieleni Scheele’a (trucizny opartej na archeniku) na metr kwadratowy tkaniny. Znacznie większy problem od nasiąkniętych trucizną sukien stanowiły pończochy, które zawierały nieporównywalnie bardziej znaczące dawki arszeniku. W porównaniu do sukien pończochy noszono bezpośrednio na skórze, przez co były śmiertelnie niebezpieczne.

A może wy znacie jakieś mało popularne ciekawostki ze świata mody ? Koniecznie dajcie nam znać!

Dodaj komentarz

Design a site like this with WordPress.com
Rozpocznij