Wampiry w filmach

Krwiożercza istota. Postać, która intryguje i ciekawi ludzi już od wieków. Z wierzeń ludowych przerodził się w element kultury popularnej. Wampir. Jeden z bardzo częstych motywów wielu dzieł kulturalnych. Jak więc ukazywany jest on w filmach?

Od potwora do adoratora

Wampiry swoje początki miały już we wszelkich opowieściach, legendach i mitach. Ta zagadkowa postać pochłonęła tylu ludzi, że zaczęło powstawać wiele dzieł, w których głównym bohaterem był właśnie wampir. Również na kinowych ekranach. Pierwszym filmowym wampirem był Nosferatu z 1922 roku. ,,Nosferatu – symfonia grozy” – przedstawiciel kina niemego. Jego wizerunek odbiega nieco od typowych, współczesnych wampirów. Miał on wywoływać grozę, wzbudzać lęk a jego wygląd odpychać. Był blady, jak to na wampira przystało, chudy, nieatrakcyjny, bez włosów, a jego twarz przez charakteryzację i zęby – dosyć szpetna.

https://www.tofifest.pl/en/program-2018/f/60

Mówiąc już o pierwszych powstałych ekranizacjach z wampirem w roli głównej, nie sposób nie wspomnieć o Draculi. Postać, która zdecydowanie przeszła do pamiętnej historii i ukorzeniła się mocno w naszej kulturze, a samo słowo „drakula” stało się niemal synonimem wampira. Jeden z wielu dobrze kojarzonych filmów z tym bohaterem jest „Książe Drakula” z 1931 roku, którego grał Bela Lugosi. Wampir ten zdecydowanie różni się od wcześniej wspomnianego. To tajemniczy, o królewskich korzeniach, nieróżniący się za bardzo wyglądem od innych i już w żaden sposób nieodpychający mężczyzna. Można powiedzieć, że została tu odrzucona aura brzydoty i potwora. Z czasem pojawiało się na ekranach coraz więcej filmów o wampirach, ale większość z nich już nie przypominała pierwowzoru, jakim był Nosferatu. Poza wampirzymi cechami, które posiadali, byli wyglądem podobni do innych, normalnych osób i nie wyróżniali się tak bardzo jak on. W dodatku zaczęły pojawiać się wątki romantyczne z nimi w roli głównej.

https://www.flickr.com/photos/morbius19/14664104385

Współczesny wizerunek wampira przerodził się natomiast w uwodzicielskiego, bardzo przystojnego mężczyznę, niemal idealnego. Wiele dzisiejszych filmów, jak i zarówno seriali z takim właśnie wizerunkiem, skierowanych jest do młodzieży. Skradają one serca zwłaszcza nastolatkom, które siedząc przed ekranem wpatrują się z umiłowaniem w tego typu postacie. Świetnym przykładem jest chociażby cykl filmów „Zmierzch” czy serial „Pamiętniki Wampirów”.

https://www.insider.com/robert-pattinson-batman-casting-response-better-than-twilight-2019-10

Wampirza różnorodność

Na przestrzeni lat poza samym wizerunkiem wampira wykształciło się wiele jego różnorodnych cech i to, czym się charakteryzuje. Kiedy sobie o tym pomyślimy, wiemy, że prawie każdego łączy umiłowanie do picia krwi oraz nieśmiertelność. Jednak cech tych jest o wiele więcej, a w każdym filmie są one inaczej przedstawiane. Jeden potrafi czytać w myślach, przewidywać przyszłość czy hipnotyzować swoją ofiarę. Inny natomiast ma zdolność do błyszczenia się w słońcu niczym diamenty, podczas gdy jeszcze inny nie może się w nim ukazać i musi funkcjonować tylko w nocy. Niektórzy posiadają kły oraz specjalne peleryny. Wszystko zależy od wizji twórcy dzieła. Jedno jest pewne – różnorodność jest bardzo duża, a filmów, które powstały przez lata – całe multum.

https://queensofgeekdom.com/2019/10/07/dracula-1958/

Jak widzimy, wizerunek wampira bardzo ewoluował na przestrzeni lat, a jego historia i same początki są dosyć odległe. Dzięki kinematografii możemy poznać wiele jego wcieleń i kreacji. Cała fascynacja tymi istotami narodziła się już dawno, a trwa aż do dzisiaj. Wielu ludzi oczarowanych jest postacią wampira, o czym świadczy popularność filmów z nimi w roli głównej. Te intrygujące i tajemnicze istoty skradły serca nie jednej osobie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create your website with WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: