Moda dla sztuki, czyli haute couture

Haute couture to pojęcie, które powinien znać każdy miłośnik mody. Określenie to pochodzi z języka francuskiego i oznacza dosłownie „wysokie krawiectwo”. Jest to dział mody, w którym najwybitniejsi projektanci tworzą niepowtarzalne, jedyne w swoim rodzaju kreacje, często szyte pod konkretnego klienta.

We Francji, gdzie narodziło się haute couture, jego nazwa jest chroniona prawnie od 1945 roku. Domy mody, które używają tej nazwy muszą przestrzegać wielu restrykcyjnych warunków. Kryteriami, które muszą spełniać są m.in. posiadanie atelier w Paryżu, zatrudnienie określonej liczby modelek i pracowników, organizacja dwóch pokazów w roku (w każdym należy zaprezentować minimum 50 projektów).

Historia

Za prekursorkę haute couture uważa się Rose Bertin, francuską modystkę i krawcową na dworze królowej Marii Antoniny. Istotnym punktem w historii wysokiego krawiectwa było otworzenie przez nią w 1770 roku, sklepu z sukniami – Le Grand Mogol. Jednak za prawdziwego założyciela uznaje się kogoś innego.


Ojcem haute couture jest Charles Frederick Worth, który w 1858 roku założył dom mody Worth&Bobergh. Do jego pomysłów należą: tworzenie kolekcji i pokazy mody, w których uczestniczą modelki. Klientki tego domu mogły zamawiać stroje na życzenie, dokonując samodzielnego wyboru w kwestii fasonu i rodzaju tkaniny. Można też było zamawiać bardziej ekstrawaganckie stroje, np. na maskarady.

Co to jest haute couture?

Wytwory haute couture raczej trudno określić mianem ubrań a nawet strojów. Są to po prostu modowe dzieła sztuki. Szyje się je tylko ręcznie z najwyższej jakości materiałów i tkanin. Każdy z projektów powstaje miesiącami, jest unikalny i niepowtarzalny. Zdarza się, że za każdy pojedynczy element kreacji odpowiada inne atelier. Taka jakość materiałów i wkład pracy skutkują niebotycznymi cenami od 9 tysięcy euro do nawet kilkuset. Takie ceny sprawiają, że stroje haute couture nie są kupowane nawet przez gwiazdy Hollywood. Sławne aktorki wypożyczają je tylko na konkretne wydarzenie, robiąc tym samym reklamę projektantom.

Kto to kupuje?

Kreacje tego typu kupują i kolekcjonują najbogatsze kobiety świata – rosyjskie multimilionerki i arabskie księżniczki, dysponujące miliardowymi majątkami. Nabywają one stroje zaraz po zaprezentowaniu ich na pokazach lub galach. To właśnie w Azji, na Bliskim Wschodzie i w Rosji istnieją bogate elity finansowe, dla których posiadanie bajecznie drogich wytworów słynnych projektantów jest na porządku dziennym.

Źródło: Pinterest.com

Haute couture dziś

Współczesna sztuka wysokiego krawiectwa odchodzi coraz bardziej od cenionej kiedyś estetyki. Współcześni projektanci stawiają przede wszystkim na ekstrawagancję, pragną szokować i zaskakiwać. Tworzą stroje o nietypowych krojach, z oryginalnych tkanin. Na ich pokazach można podziwiać buty z nienaturalnie wywiniętymi noskami, oplatającymi łydki niczym węże lub nakrycia głowy rodem z filmów science fiction. Łatwo zorientować się, że dzisiejsze haute couture nie ma na celu tworzenia mody użytkowej. Jego projektanci udowadniają, że pokaz mody nie jest tylko zaprezentowaniem nowej kolekcji ubrań, ale że jest prawdziwym spektaklem z pogranicza mody i sztuki.

Dodaj komentarz

Design a site like this with WordPress.com
Rozpocznij